• datik.law@gmail.com

 • تماس با ما:697 44 860 021 - 20 92 52 88 021

 • زمان : شنبه - چهارشنبه 16:30 - 09:30

ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا با توجه قدمت دانشگاه های ممتاز آن در سیستم آموزشی که تقریباً تمامی رشته ی دانشگاهی را پوشش می دهند و نیز امکانات بسیار ویژه ای که این کشور در اختیار دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا قرار می دهد، همواره مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در مراکز معتبر علمی و همه افرادی که متقاضی اخذ اقامت کانادا بوده اند، بوده است.

 

 

مقاطع تحصیلی در کشور کانادا

تحصیلات تا دوره پیش دانشگاهی:

در کانادا کودکان‌ از 3 تا 6 سالگی‌ در مهد کودک‌ها و دوران‌ آمادگی، تحت‌ تعلیم‌ و تربیت‌ قرار می‌گیرند و دوره‌ ابتدایی‌ شروع‌ می شود. در استان‌ کبک‌ کلاس‌ اول‌ تا ششم و در استان‌های‌ دیگر کلاس‌ اول‌ تا هفتم‌ را دوره‌ ابتدایی‌ می‌دانند.

دوره‌ دبیرستان‌ چهار سال‌ است‌ و در نهایت طبق نظام‌ تحصیلی کان‌ در کانادا به‌ گونه‌ای‌ است‌ دانش آموزان تا قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ باید حدود 12 سال‌ تحصیل‌ نمایند.

 

تحصیلات‌ دانشگاهی‌ کانادا:

دانشگاه‌ها جهت انتخاب و‌ پذیرش‌ دانشجو برای‌ تحصیلات‌ تکمیلی، دارای  بوده و بر اساس‌ ضوابط‌ خود اقدام‌ به‌ این‌ امر می‌کنند. شرایط‌ پذیرش‌ در دانشگاه‌های‌ کانادا برای‌ دانشجویان‌ تمام‌ وقت‌ و نیمه‌ وقت‌ یکسان‌ است و بر اساس‌ معدل‌ نمرات‌ سال‌ آخر دانش‌آموزان‌ در دبیرستان انتخاب می شوند.

مراکز آموزش‌ عالی‌ در کانادا مستقل‌ هستند و مدارک‌ دانشگاهی‌ را خودشان‌ صادر می‌کنند. اکثر دانشگاه‌ها در کانادا انگلیسی‌ زبان‌ هستند، ولی‌ هفت دانشگاه‌ فرانسوی‌ زبان‌ و دو دانشگاه‌ دو زبانه‌ نیز وجود دارد.

 

ادامه تحصیل در کانادا:

 • ‌‌دوره‌های‌ هنری‌ و حرفه‌ای‌ برای‌ مدارک ‌Certificate و Diploma از دوره‌هایی‌ هستند که‌ پس‌ از یک‌ تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ به‌ دلیل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر و نداشتن‌ معدل‌ بالا برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها در کالج‌ها گذرانده‌ می‌شود.
 • ‌لیسانس یا Bachelor شامل چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است، در بعضی‌ رشته‌ها مانند معماری‌ طول‌ این‌ دوره‌ به‌ پنج‌ سال‌ نیز می‌رسد. در استان‌ اُنتاریو به‌ دلیل‌ طول‌ دوره‌ دبیرستان‌ که‌ 13 سال‌ است، دوره‌های‌ سه‌ ساله‌ نیز وجود دارد.
 • فوق لیسانس یا Master برای ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ لیسانس با معدل‌ حداقل ‌B ضروری‌ است. در صورتی‌ که‌ دانشجو بخواهد در رشته‌ای‌ غیر از رشته‌ قبلی‌اش‌ ادامه‌ تحصیل‌ دهد، باید تعدادی‌ درس‌ اضافی‌ بگذراند. به‌ همین‌ دلیل‌ طول‌ دوره‌های فوق لیسانس از یک‌ و نیم‌ تا سه‌ سال‌ متغیر است.
 • ‌‌دکتری یا D برای ورود به‌ این‌ دوره‌ معدل‌ +B یا بالاتر در دوره فوق لیسانس مورد نیاز است. علاوه‌ بر این‌ دانشجو باید توصیه‌های‌ کتبی‌ استادان‌ قبلی‌ داشته‌ باشد که‌ توانایی‌ او را برای‌ پژوهش‌ نشان‌ دهد. برای‌ دوره ‌دکتری در کانادا دانشجو باید حداقل‌ سال‌های‌ تحصیلی‌ تمام‌ وقت، گذراندن‌ دروس‌ تعیین‌ شده، گذراندن‌ امتحان‌ جامع‌ (کتبی‌ یا شفاهی‌ یا هر دو) و نوشتن‌ و دفاع‌ شفاهی‌ از پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ را با موفقیت‌ بگذراند. طول‌ متوسط‌ دوره‌ دکتری در دانشگاه‌های‌ کانادا چهار سال‌ است. البته در موارد خاصی‌ امکان‌ اخذ مدرک‌ دکتری بدون‌ دریافت فوق لیسانس و به‌ صورت‌ انتقال‌ از این‌ مرحله‌ و تنها با داشتن لیسانس میسر است.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا:

 • فرم های مربوطه شامل فرم تقاضای اصلی، فرم اطلاعات خانواده، فرم اطلاعات تکمیلی، فرم وکالت، فرم تعیین قیم برای افراد زیر 18 سال
 • مدارک پذیرش از کالج یا دانشگاه و رسید پرداخت شهریه
 • گواهی حساب بانک متقاضی و سایر مدارک مالی
 • کپی مدارک تحصیلی قبلی و مدرک زبان
 • برنامه تحصیلی در کانادا و برنامه پس از تحصیل
 • دو قطعه عکس پاسپورت
 • اصل فیش پرداخت هزینه سفارت
 • اصل پاسپورت و کپی صفحات اول دارای مشخصات
 • کپی تمامی صفحات شناسنامه همراه با یک سری ترجمه کامل شناسنامه
 • برگ معافیت سربازی

 

کار در هنگام تحصیل در کانادا

چنانچه دانشجویان تمام وقت دارای مجوز تحصیل معتبر مایل باشند برای تأمین بخشی از مخارج خود هنگام تحصیل در کانادا به صورت نیمه وقت کار کنند، می‌توانند در داخل دانشگاه بدون محدودیت یا خارج دانشگاه تا سقف حداکثر ۲۰ ساعت در طول هفته در طی ترم درسی و به صورت تمام وقت در طول وقفه های تحصیلی مانند تعطیلات تابستانی و زمستانی مشغول به کار شوند و نیازی به اخذ مجوز کار ندارند. البته باید یک شماره بیمه اجتماعی (SIN) نیز از Service Canada دریافت کنند تا بتوانند در کانادا کار کرده یا از مزایا و خدمات برنامه‌های دولتی استفاده کنند.

مجوز تحصیل ۹۰ روز پس از پایان دوره تحصیل غیر معتبر شود و در صورتی که بخواهید در کانادا مانده و به دنبال کار بگردید، باید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) اخذ نمایید.

 

مجوز کار همسر دانشجو در کانادا

چنانچه دانشجو بصورت تمام وقت در یکی از مراکز آموزشی زیر مشغول به تحصیل باشد، همسر وی می تواند برای دریافت مجوز کار در کانادا اقدام نماید

 • یک موسسه آموزش عالی دولتی مانند کالج یا دانشگاه
 • یک موسسه آموزش عالی خصوصی که تحت قوانینی مشابه موسسات دولتی اداره می شود و حداقل 50 درصد منابع مالی آن از طریق کمک های مالی دولتی تامین می شود (در حال حاضر فقط مراکز آموزشی خصوصی در سطح کالج در کبک واحد شرایط این گزینه هستند)
 • یک موسسه خصوصی کانادایی که طبق قوانین استانی مجاز به اعطای مدرک باشد.

بنابراین، اگر شما یک دانشجوی خارجی هستید که در کانادا بصورت تمام وقت با مجوز تحصیل معتبر در حال تحصیل هستید، همسر شما می تواند برای مجوز کار (Open Work Permit) اقدام کند. داشتن چنین مجوز کاری همسر شما را قادر می سازد همزمان با تحصیل شما، بصورت تمام وقت در داخل یا خارج دانشگاه مشغول به کار شود. همسر شما می تواند پیش یا پس از ورود به کانادا درخواست مجوز کار دهد و نیازی به داشتن پیشنهاد کاری (Job Offer) جهت اقدام برای مجوز کار ندارد.

 

هزینه ها

 (دلار کانادا)

هزینه دولتی انگشت نگاری زندگی (ماهانه) تحصیل (سالانه)
150 $ 85 $ حدود 1000$ بین 15000 الی 2000 $

 

لطفاً جهت ارزیابی رایگان شرایط شما توسط وکلای داتیک، نسبت تکمیل فرم ارزیابی اقدام فرمایید.