• datik.law@gmail.com

  • تماس با ما:697 44 860 021 - 20 92 52 88 021

  • زمان : شنبه - چهارشنبه 16:30 - 09:30

پناهندگی در کانادا

"توجه"

با توجه به کثرت سوألات شما از وکلای داتیک در خصوص موضوعات مرتبط با پناهندگی در کانادا، از جمله شرایط پناهندگی در کانادا، امکان پناهندگی در کانادا با ویزای توریستی و مراحل پذیرش پناهندگی در کانادا، اطلاعاتی را در اینجا به اشتراک گذاشته ایم. بدیهی است که مؤسسه حقوقی بین المللی وکلای بدون مرز داتیک به هیج وجه قصد تشویق بازدیدکنندگان را به اقدام از طریق پناهندگی نداشتهو هدف این مؤسسه، صرفاً ارتقاء آگاهی شما هموطنان گرامی از سختی ها، مشکلات و موانع اقدام از طریق پناهندگی در کانادا است.

پناهنده کیست؟

مطابق مفاد ماده 1 کنوانسیون 1951، پناهنده کسی است که «به علت ترس موجه از اینکه به علل مربوطه به نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروهای اجتماعی خاص و یا داشتن عقاید سیاسی تحت تعقیب، شکنجه، آزار و اذیت قرار گیرد، در خارج از کشور محل سکونت عادی خود به سر می‌برد ...» به عبارت ساده‌تر، پناهندگان افرادی هستند که از درگیری‌های مسلحانه و یا آزار و اذیت فرار کرده‌اند و از آنجایی که بازگشت به خانه برای آنان بیش از حد پرمخاطره بوده، نیازمند پناهگاهی دیگر هستند.

 

سیستم پناهندگی کانادا

متقاضیان پناهندگی در کانادا می‌توانند درخواست خود را از دو طریق زیر انجام دهند:

الف) درخواست پناهندگی در داخل کانادا

تقاضای برخورداری از حمایت پناهندگی در کانادا به دو صورت انجام می شود:

  • درخواست خود را هنگام ورود به کانادا و در مبادی ورودی در فرودگاه، بندر، یا هنگام ورود در مرز زمینی، به افسران اداره خدمات مرزی کانادا (Canada Border Services Agency) ارایه دهد.
  • درخواست پناهندگی را در داخل و پس از استقرار در خاک کانادا، به اداره شهروندی و مهاجرت (Citizenship and Immigration Canada) کانادا تسلیم نماید.

معمولاً این افراد به مدت یک سال یا تا زمانی‌ که به خودکفایی برسند، مورد حمایت های حکومت فدرال، استان کبک و یا حامیان مالی‌ خصوصی (سازمان‌ها و یا گروه‌های مردمی) می گردند تا نیاز‌های اولیه آنها مانند غذا، سرپناه و عوارضی که باید به استان محل اقامت پرداخت کنند، را تأمین شود.

حامیان خصوصی مسئول ارائه حمایت مالی‌ و عاطفی به پناهندگان در مدت دوره اسپانسری یا تا زمانی‌ که پناهنده به وابستگی مالی‌ دست پیدا کند یا زودتر از موعد مقرر، هستند. همچنین دولت کانادا به منظور سازگاری پناهندگان با محیط و کمک به آنها برای ایجاد ارتباط و پیدا کردن حرفه، برای افراد تازه وارد دوره‌های زبان انگلیسی‌ و فرانسه برگزار می‌کند.

ب) درخواست پناهندگی در خارج از کانادا

اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) در توصیف روند قانونی ورود پناهندگان و اقامت دایم آن‌ها در کانادا، از اصطلاح «اسکان مجدد» (Resettlement) استفاده می‌کند. 

اداره شهروندی و مهاجرت کانادا با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، سازمان‌های ارجاع کننده پناهندگان و گروه‌های حامی خصوصی برای شناسایی و ارجاع آن‌ها جهت اسکان مجدد در کانادا همکاری می‌کند.

گروه‌های خصوصی حامی پناهندگان، گروه‌ها یا شرکت‌های طرف قرارداد با وزارت شهروندی و مهاجرت کانادا هستند و متعهد به تأمین منابع مالی و انجام وظایف خاصی در رابطه با حمایت از پناهندگانی هستند که پا به کشور کانادا می‌گذارند.

 

درخواست پناهندگی چه کسانی صلاحیت ارجاع را ندارد؟؟

ابتدا افسرانی که درخواست پناهندگی متقاضی را دریافت می‌کنند، تعیین می‌کنند که آیا پرونده صلاحیت لازم را جهت ارجاع به هیئت رسیدگی به امور مهاجرت و 

پناهندگی کانادا (Immigration and Refugee Board of Canada) (دادگاه اداری مستقل عهده دار اتخاذ تصمیمات در زمینه موضوعات مهاجرت و پناهندگی) دارد یا خیر. درنتیجه

درخواست پناهندگی اشخاص ممکن است مورد پذیرش قرار گیرد یا رد شود.

تقاضای افراد دارای شرایط زیر قابل ارجاع به هیئت رسیدگی به امور مهاجرت و پناهندگی کانادا نیست:

  1. تشخیص داده شود متقاضی، پناهنده کشوری است که میتواند به آن بازگردد.
  2. از طریق مرز کانادا و ایالت متحده آمریکا وارد شده باشد.
  3. به علت فعالیت‌های مجرمانه و نقض حقوق بشر برای امنیت کانادا خطرناک باشد.
  4. مدارکی از متقاضی مبنی بر درخواست قبلی‌ ردّ شده پناهندگی کانادا موجود باشد.
  5. در مسیر مهاجرت به کانادا، در کشوری که امکان پناهنده شدن را داشته است، توقف کرده باشد.

شایان ذکر است که اگر از طریق مرز زمینی به کانادا وارد شوید، به دلیل وجود توافق نامه بین کانادا و ایالات متحده موسوم به «توافق نامه کشور ثالث امن»

(Safe Third Country Agreement)، تقاضای پناهندگی شما ممکن است قابلیت طرح نداشته باشد.

در این صفحه سعی‌ شد طبق قوانین و مقررات مربوطه، شرایط پناهندگی در کانادا و  ورود و حمایت از پناهندگان واقعی‌ به کشور کانادا بازگو گردد. لذا خواهشمند است ابتدا با مؤسسه حقوقی بین المللی داتیک، جهت مشاوره و ارزیابی رایگان شرایط شما توسط وکلای داتیک، اقدام فرمایید تا با توجه به شرایط شما، راه حل مناسب برای مهاجرت از طریق طی مراحل قانونی پیشنهاد گردد.

لطفاً جهت ارزیابی رایگان شرایط شما توسط وکلای داتیک، نسبت تکمیل فرم ارزیابی اقدام فرمایید.